Изкачване на връх Джангал ( 2730 м.)

Продължителност: 3 дни / 2 нощи

Вид транспорт: Автобус Автобус

Маршрут: Русе – Бобошевски манастир и църква Свети Димитър – Добринище – хижа Гоце Делчев – хижа Безбог – вр. Джангал – Лещен – Ковачевица – Русе

Дати на отпътуване:



Автобусна програма с тръгване от Русе 19.08 - 21.08.2022 г.

Цена от: 269лв.



Дата Цена Запитване
Любовта към планините, чистия въздух и прекрасна природа ни подтикнаха да създадем поредица от планински тематични екскурзии. Рила, Пирин, Родопи, Стара планина ни зоват, а върховете им ни очакват. Връх Дженгал е един от най-пленителните върхове на Пирин. От него се виждат много от езерата и върховете на планината. Ако сте ценители на панорамните гледки от високо, ако искате да почувствате, че сякаш сте на покрива на света, определено ще усетите, че сте на правилното място, когато стъпите на върха! От тук имате възможност да покорите цялата планина.

Първи ден: Отпътуване с автобус в 06:00 ч. от „ Дома на културата“Русе за Добринище (преход 490 км). По пътя ще посетим Бобошевски манастир и църква Свети Димитър!
От някогашния манастир е запазена само църквата, но дори само заради нея си струва да се разходим над Бобошево. Тя е обявена за архитектурно-художествен паметник на културата с национално значение и в нея могат да се видят много красиви средновековни стенописи. Интересно е също, че тя е доста висока в сравнение с други запазени и до днес средновековни църкви. Хубавото е, че е отворена за посетители. Бобошевският манастир възникнал през 10-ти век, като първоначално се намирал над село Скрино. При падането на България под турско робство манастирът е разрушен, като още през 15-ти век бил възстановен, но на няколко километра югоизточно от първоначалното си местоположение. След възстановяването си, манастирът се превърнал във важен просветен център. Църквата била изписана през 1488 г. В архитектурно отношение тя е еднокорабна, едноабсидна, като през втората половина на 19-ти век към нея е достроен притвор. След Освобождението, за съжаление, Бобошевският манастир запада. Църквата е реставрирана изцяло през 2005 г. Много е приятно мястото около нея – тихо, спокойно. До църквата има и чешма.
Отправяме се към Добринище (89 км). Пристигане следобед и настаняване в хотела. Свободно време за почивка и разходка. Вечеря. Нощувка.
Втори ден: Ранна закуска в 07:00 ч и тръгване с автобус до хижа Гоце Делчев (11 км). Качване в 08:30 ч. на седалковия лифт до хижа Безбог. 30 минути пътуваме и се наслаждаваме на гледките около нас. Туристическият маршрут от хижа Безбог до Попово езеро е лек планински преход. То е най-голямото и най-дълбоко езеро в планината, а като цяло се нарежда на 4-то място по големина сред планинските езера в България (след Смрадливото, Горното Рибно и Близнака в Рила) и на второ по дълбочина (след езеро Окото, също в Рила). Преходът до езерото е сравнително лек и непретенциозен, но за сметка на това живописен. Пред нас се редуват все повече гледки, а основната картина увеличава мащаба си с всяка крачка. От двете страни на Попово езеро като караули се извисяват върховете Сиврия (2591 м, ляво) и Джангал (2730 м, дясно). След около час и половина от хижа Безбог вече се оглеждаме в кристалните води на Попово езеро. Кратка почивка и стартираме с изкачването на връх Джангал. За върха е необходимо да се отклоним вляво и да вървим сред камъни и морени до началото на южния ръб. След като се достигне до подножието на южния ръб на Джангал, започва същинското изкачване. То отнема около 45 - 55 минути. Пътеката е маркирана с каменни пирамидки. Ако се отклоните вляво, ще попаднете в трудни морени и ще се наложи доста да се изпотите.
Изкачването на връх Джангал от бреговете на Поповото езеро върви без маркирана пътека. Заобикалят се скали, отвесни стени, стръмни скатове и морени и след около 2 часа се достига най-високата точка. Маршрутът в никой случай не се препоръчва за начинаещи туристи или за такива със слаба физическа подготовка. За хора изкачили Вихрен и Мальовица не би трябвало да имат проблем и с този връх.
Връщаме се обратно по същия път до хижа Гоце Делчев с лифта и после с автобуса до Добринище. Свободно време за почивка и вечеря.    
 
Трети ден: Закуска. Отправяме се към Лещен и Ковачевица (преход 57 км) – съкровищниците на Родопите!
 
 
 Първото нещо, което ще ви посрещне в село Лещен, е гледката към накацалите по стръмните склонове на планината къщички, изградени в ковачевския архитектурен стил. Те още пазят в себе си истинския дух на българското село. Сред архитектурните паметници се открояват църквата „Св. Параскева” от 1836 година и килийното училище. Стенописите на църквата изпъкват с едрия си щрих и ярките си цветове. Според исторически сведения от края на XIX и началото на XX век Лещен е предимно българско село в Неврокопска кааза. Някога местните се препитавали с дюлгерство, ковано желязо и добиване на златоносен пясък. Автентичността на миналото, естествената природна красота, примесена с изкуствено придадения й модерен туристически облик, доставят на посетителя неповторимо преживяване. Архаичният дух все още обитава и главната калдъръмена улица, откъдето всеки може да си купи интересни сувенири за спомен.  Архитектурното богатство на това планинско селце предизвиква интерес у всеки посетител. Всичко тук е типично и уникално. Никое друго място не прилича на това.
 
 Ковачевските къщи както въобще родопските домове са солидни каменни постройки със зидария, която не можем да видим никъде другаде. Тя е майсторски обработена и изключително специфична. Технологията на градеж обаче е наистина много проста: подредени недялани камъни, споени с размекната пръст. Простият начин на подредба наистина дава неочаквани резултати. Масивните зидове са изключително здрави и трайността им е проверена от столетията, а и естетически тази каменна мозайка е неповторима. Тънките, патинирани от времето дървени кошаци, разделящи каменната зидария на хоризонтални пояси, внасят човешки мащаб и декоративна звучност на строгите каменни повърхнини. Ковачевските дюлгери оставят своя отпечатък и върху дървената част от къщата – врати, прозорци и всякакви отличителни детайли.
 
Ковачевските къщи имат строга дисциплина по отношение на функциите на стаите. На базата на довъзрожденското жилище през втората половина на XVIII в. се издигат дву- и триетажни къщи с еркерни наддавания на втория и третия етаж над тесни калдъръмени улички. Първият етаж винаги е пригоден за животните или за селскостопански нужди. Жилищната част е на горните един или два етажа. В ковачевската къща съществуват две групи помещения – на отворените части на сградата – „потон“ (чардак), и на затворените – стаи с огнища, килери.
Отпътуване към Русе (преход 530 км.) около 20:30 ч. пристигане в гр. Русе.  
 
 
ТУРОПЕРАТОРЪТ СИ ЗАПАЗВА ПРАВОТО ДА ПРАВИ ПРОМЕНИ ПО ПРОГРАМАТА.
ВСИЧКИ ВХОДНИ ТАКСИ СА ИНФОРМАТИВНИ И НЕ СЕ ГАРАНТИРА,
ЧЕ ЩЕ СЕ ЗАПАЗЯТ СЪЩИТЕ В ДЕНЯ НА ПОСЕЩЕНИЕ. НА ОБЕКТИТЕ,
КЪДЕТО ИМА ОТСТЪПКИ ЗА ГРУПИ ЩЕ СЕ СЪБИРАТ
ПО-НИСКИ СУМИ ОТ ОБЯВЕНИТЕ РЕДОВНИ.
269 лв. на човек в двойна стая при  минимум 40 души
 
  • Транспорт с автобус
  • 2 нощувки със закуски в хотел 3* в Добринище    
  • Беседите по обектите
  • Медицинска застраховка „Помощ при пътуване“ и планинска застраховка  
  • Екскурзоводско обслужване по време на пътуването    
  • Планински водач
  • Обед и вечеря
  • входните такси в туристическите обекти;
  • Седалков лифт от х. Гоце Делчев до х. Безбог – 15 лв. на човек за двупосочен билет при група от 20 души; 20 лв . на човек под 20 души;
  • доплащане за мед. застраховка за лица между 66 и 70 г. – 2 лв., между 71 и 75 г. – 4 лв. и между 76 – 80 г. – 8 лв.; над 80 г. – 10 лв.  
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ
ПРЕПОРЪКИ ЗА ЕКИПИРОВКА В ПРЕХОДИТЕ С ЛИЯМАР ТРАВЕЛ
ОБУВКИ
Обувката трябва да е предназначена специално за планински преходи. Височината трябва да покрива глезена. Трябва да има защита от вода (мембрана). Подметката трябва да има дълбоки грайфери и да има добро сцепление с терена.
 
ЕКИПИРОВКА ЗА ДЪЖД
Яке и панталон с водоустойчива мембрана или дъждобран от тип „перелина“. При първия вариант ще ви трябва и дъждобран за раницата. При втория вариант ще ви трябват гети, защото стичащата се по дъждобрана вода ще мокри панталона и ще влиза в обувките. Имайте предвид, че дъждобранът може да създаде проблем при силен вятър на планинско било или изкачване през скалист терен.
 
ДРЕХИ
За топлата част на годината препоръчваме бързосъхнещ панталон, бързосъхнеща тениска и поларено горнище. Независимо от сезона – подходящи ръкавици и шапка. През по-студените периоди и зимата добавете по-топъл панталон (има варианти за зимни преходи) и термо бельо (горнище и долнище). При наличие на повече сняг непременно носете гети. При екстремни зимни условия е препоръчително да имате „маска“за лице и скиорски очила.
 
РАНИЦА
За еднодневни екскурзии обикновено е достатъчна раница с обем 28-35 литра. За преходи от два и повече дни обичайно се ползват раници с обем от 40 до 60, а понякога и над 60 литра. Обърнете внимание, дали в този маршрут ще ползвате някаква допълнителна екипировка, която също трябва да поберете във или да закрепите на раницата. При бивакуване това са спален, чувал, шалте и ако е нужно – палатка, а при някои маршрути с ползване на алпийски осигуровки, може да се наложи да носите в раницата каска, седалка, въже. 
 
БИВАЧНА ЕКИПИРОВКА 
Този маршрут няма бивакуване.
 
ОСВЕТЛЕНИЕ
Много планинари поставят под съмнение нуждата от осветление, като част от екипировката. Винаги при преход сред природата, независимо от неговата дължина и трудност трябва да имате осветление! Без светлина човек е напълно безпомощен, а при извънредни обстоятелства денят може да свърши без да сте слезли до "цивилизацията"! Не оставяйте това на късмета! Препоръчваме да си носите фенерче за всеки случай. 
 
ШИШЕ ЗА ВОДА
Съобразете общият обем на шишетата за вода с дължината на прехода, възможността за наливане на питейна вода по маршрута и Вашите индивидуални потребности от течности при активно движение. Обърнете внимание на материалът от който е направено шишето и повърхността контактуваща с водата. Някои туристи съхраняват водата за прехода в използвани шишета от безалкохолни напитки и др.под. Някои от материалите, откоито са направени тези шишета са за еднократна употреба и при многократно използване могат да бъдат вредни за здравето и не би трябвало да се употребяват. Различните материали се отбелязват с щампован знак - цифра в триъгълник със заоблени ъгли, поставен обикновено на дъното на шишето. Потърсете информация за това, дали този материал е подходящ за съхранение на вода при многократна употреба. Препоръчваме като най-подходящи бутилките направени от неръждаема стомана. Те са леки, здрави и при извънредни ситуации в тях дори може да се вари вода, чай, супа и т.н.
 
ЗАЩИТА ОТ УЛТРАВИОЛЕТОВА РАДИАЦИЯ
В планините, особено над горския пояс има по-високо от обичайното в градовете ниво на облъчване с ултравиолетова радиация. В популярните сайтове за метеорологични прогнози това ниво се отбелязва като "УВ-индекс". Непременно вземете мерки в тази насока! При по-висок такъв индекс, покрийте всички части на тялото си. Ползвайте блуза с дълъг ръкав, дълги панталони, шапка с широка периферия или такава с "перелина" (прикачащо се парче плат, покриващо врата). УВ-лъчението може да увредите очите Ви. Използвайте очила с висока степен на защита. Обичайно от вътрешната страна на рамките на очилата има означение за категорията на защита. За висока планина през лятото е препоръчителна "категория 3" ("cat.3"), а през зимата "категория 4" ("cat.4"). За останалите непокрити части от кожата препоръчваме слънцезащитен крем с висок фактор (за безлесния пояс - фактор 50). Консултирайте се в съответните специализирани магазини за подходящ крем.
 
ЩЕКИ
Щеките прехвърлят около 30% от натоварването на краката към ръцете. Така улесняват значително стръмни изкачвания и слизания, особено с тежка раница, пазят ставите от претоварване, което е от голямо значение, ако искаме да ходим дълги години активно по планините! Препоръчваме модели с "шок-абсорбери" – пружини (амортисьори), които предпазват китките от многобройните леки, но твърди удари на щеките със земята.
 
Условия на плащане: 50% при резервция, останалата част 20 дни преди отпътуване
Условия на резервация: За резервация са ни необходими трите имена изписани на латиница и кирилица, ЕГН, рождена дата на детето (ако има дете), лична карта номер и валидност, телефон за връзка. След получаване на данните, изпращаме договора за организирано туристическо пътуване и издаваме фактура за плащане на аванса. 
 
1. Минимален брой туристи: 17 души. При неосъществен минимален брой туристи туроператорът е длъжен да уведоми 7 дни преди започването на изпълнението на туристическия пакет.
2. Пътуването се осъществява според актуалните медицински изисквания и обстановка в държавата
3. Пътуването е подходящо за лица с ограничена подвижност, ако не изкачват връх Вихрен! 
4. Туроператорът си запазва правото да прави промени по програмата.
5. Туроператорът е със сключена застраховка "Отговорност на туроператора" № 00088141/13062110000666/25.05.2021 г. За период 01.06.2021 г - 31.05.2022 г. Издадена от Софийски Корпоративен Център, ЗК“Лев Инс“АД, бул. Цар Борис III 136 В с лимит на отговорност: 25 000 лв. , телефон: 02/ 404 9492; 0800 15 333

Новини

Абонамент

Запишете се за нашият бюлетин за специални оферти или ни изпратете запитване.